I v tomto roku 13. apríla 2012 sa žiaci ZŠ a školského parlamentu aktívne zapojili do verejnej zbierky pod názvom „Deň narcisov“, ktorá sa na území celého Slovenska konala pod vedením Ligy proti rakovine. Trom hliadkam školského parlamentu medzi obyvateľmi Gemerskej Polomy a susedného Betliara sa podarilo vyzbierať v tento deň 314,24 eur. Prekvapením v prenosných škatuliach bola jedna 20-eurovka. Všetci tí, ktorí sa zapojili do tejto humánnej dobročinnej kampane, dostali žltý narcis – „Malý neprehliadnuteľný kvietok s veľkou silou, kvietok ľudskosti“. Za finančné príspevky všetkým úprimne ďakujeme.
Novinky
Deň narcisov
Čo vieš o hviezdach
Dňa 27.marca sa V Rožňavskej hvezdárni uskutočnila súťaž Čo vieš o hviezdach, ktorej sa zúčastnili aj štyria žiaci z našej školy. V silnej konkurencii obstáli veľmi dobre. Branislav Očkaik obsadil 2. miesto a postupuje do krajského kola, Tomáš Kuchta skončil na 6. mieste. Víťazom gratulujeme.
Z činnosti výchovného poradenstva
V mesiacoch marec a apríl sa každoročne odosielajú prihlášky na štúdium na strednej škole.
Naši deviataci sa musia definitívne rozhodnúť, kam poslať prihlášku, na akej škole budú ďalej študovať. Okrem deviatakov si podávajú prihlášky na štúdium aj nižšie končiaci žiaci, to sú tí, ktorí končia školskú dochádzku v nižšom ako deviatom ročníku, dosiahli vek šestnásť rokov, ale aj žiaci ôsmeho ročníka, ktorí chcú ďalej študovať na päťročných bilingválnych gymnáziách. V tomto školskom roku končí školskú dochádzku deväť deviatakov a traja nižšie končiaci žiaci. Pri výbere strednej školy pomáhame našim žiakom organizovaním rôznych besied so zástupcami a žiakmi stredných odborných škôl a zúčastňujeme sa dní otvorených dverí podľa záujmu žiakov. V tomto školskom roku sme zorganizovali besedy so zástupcami SOŠ v Moldave nad Bodvou, SOŠ, Ostrovského 10 v Košiciach a Spojenou školou v Dobšinej, ktorá má dve organizačné zložky: gymnázium a strednú odbornú školu. V spolupráci s rodičmi sa naši žiaci zúčastnili dní otvorených dverí na Evanjelickom gymnáziu v Tisovci a SOŠ v Moldave nad Bodvou. Okrem spomínaných besied sme v spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Rožňave zorganizovali besedu k voľbe povolania pre žiakov 8. a 9. ročníka, ktorá sa uskutočnila 16.3.2012. Zástupkyne ÚPSV a R oboznámili žiakov so základnými pojmami, ktoré používajú pri práci s uchádzačmi o zamestnanie. Oboznámili ich so situáciou v našom regióne: s počtom nezamestnaných v okrese Rožňava, so štruktúrou uchádzačov o zamestnanie, s počtom voľných pracovných miest v okrese. Poukázali na to, že v okrese Rožňava je na jedno voľné pracovné miesto 229 uchádzačov, a preto je veľmi dôležité vybrať si svoje budúce povolanie správne. Oboznámili žiakov s povolaniami, ktoré sú na trhu práce žiadané, a aj s povolaniami a študijnými odbormi, ktoré nemajú uplatnenie.
Deti a výtvarné umenie
Každý človek, bez výnimky je od narodenia obdarený tvorivosťou. V každom z nás je umelec … spevák, rezbár, staviteľ, spisovateľ, záhradník, dizajnér či maliar. Vo vnútri každého sa skrýva veľa pocitov, vnemov a zároveň túžba ich prejaviť, povedať o nich svetu. Niekto to dokáže slovom, niekto piesňou, niekomu stačí úsmev, no a iní siahnu po farbách a štetcoch. Už od pradávna je kreslenie pre ľudstvo najprirodzenejšou formou prejavu, či už na kameni v jaskyniach, do piesku, na ľudské telo, štetcom, pastelkou, prstom, alebo všetkým čím sa dá ... Už tie najmenšie deti s prirodzenosťou im vlastnou siahajú po farbách a maľujú všade, kde im napadne. Výtvarné umenie obohacuje život každého človeka, je preto prirodzené, že sa mu intenzívne venujeme i v našej základnej škole. Naším cieľom je naučiť deti prostredníctvom výtvarného umenia vnímať krásno, estetiku, svet okolo nás, naučiť ich výtvarnému cíteniu, aby z nich vyrástli ľudia so zmyslom pre krásu a umenie. So žiakmi na hodinách výtvarnej výchovy uplatňujeme klasické, ale i netradičné výtvarné postupy. Je preto prirodzené, že sme sa zapojili i do niektorých výtvarných súťaží. „Slovenská rozprávka P. Dobšinského“, ktorú tentoraz organizovalo GOS v Rožňave, „Modrá škola - voda pre budúcnosť“, dlhodobý vzdelávací program Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a. s., ktorého realizátorom je o. z. Mladí vedci Slovenska, ako aj „ Vesmír očami detí“, ktorú organizuje GOS v Rožňave. Veríme, že i vďaka výtvarnému umeniu môžeme v našej ZŠ formovať z detí lepších, citlivejších ľudí, pripravených svoje výtvarné aj sociálne zručnosti uplatniť v ďalšom živote.
Naši malí umelci
2. roč. Matúš Ferenčík, Sandra Kučeráková, Samuel Kelecsényi
3.roč. Michal Jerga, Branislav Chochol
4.roč. Natália Gubeková
6.roč. Stanislava Liptáková, Andrej Olexa, Miroslava Tomášiková
7.roč. Monika Fabiánová, Jaroslava Vozárová, Denis Fajdek
8.roč. Petra Jasenková, Kamil Jasenka, Branislav Očkaik, Simona Liptáková, Tomáš Kuchta
Korčuliarsky výcvik
14. februára 2012 sa 36 žiakov našej ZŠ zúčastnilo korčuliarskeho výcviku na Zimnom štadióne v Rožňave, ktorý bol o to zaujímavejší, že to bol „Valentín na ľade“ s červenými srdiečkovými balónmi. Podujatie zorganizovala koordinátorka Zdravej školy Mgr. H.Fehérová. Ďalší dozor zabezpečovala Mgr. J. Krivušová, Mgr. D. Balážová, Bc. J.Grešková a Mgr. M. Plichta. Žiaci boli zadelení do dvoch skupín: pokročilí a začiatočníci, ktorých prítomní pedagógovia usmerňovali a poúčali o správnej technike korčuľovania. Skupina skúsenejších korčuliarov si pod vedením Mgr. M. Plichtu zahrala i hokej. Žiakom sa akcia veľmi páčila a tešili sa, kedy sa podobné športové podujatie zopakuje. Veď pohybová aktivita je pre našich žiakov nenahraditeľným liekom a na ich organizmus má priaznivý účinok.
Úspechy žiakov v súťažiach
Žiaci ZŠ sa už v tomto kalendárnom roku môžu pochváliť svojimi úspechmi v okresných súťažiach. V 19. ročníku okresnej súťaže Šaliansky Maťko, kde žiaci prednášajú slovenskú povesť, sa žiak 7. ročníka Matúš Hatvaník umiestnil v kategórii 6. a 7. ročník na 2. mieste. Žiaka pripravovala Mgr. J. Krivušová.
Aj v tomto roku sme dosiahli veľmi dobré výsledky v okresnom kole olympiády z dejepisu pod vedením vyučujúceho PhDr. V. Vnenčáka: v kategórii C (9. ročník) – žiak Lukáš Jasenka sa umiestnil na 2. mieste a postúpil do krajského kola. V kategórii D (8. ročník) – žiak Tomáš Kuchta sa umiestnil na 1. mieste a postúpil do krajského kola. Na druhom mieste bol Branislav Očkaik. V kategórii E (7. ročník) sa žiak Matúš Hatvaník umiestnil na 3. mieste. Zapojili sme sa i do kategórie F (6. ročník) bez výraznejších úspechov.
V okresnom kole geografickej olympiády sa Lukáš Jasenka z 9. ročníka umiestnil na 3. mieste (pripravoval Mgr. M. Plichta), Branislav Očkaik z 8. ročníka (pripravovala Ing. I. Hajdúková) sa umiestnil na 2. mieste. Obaja postúpili do krajského kola. V ďalších kategóriách sa Matúš Hatvaník (7. ročník) umiestnil na. 2. mieste a žiak Filip Ferenčík bol úspešným riešiteľom.